Artėjančios Šv. Velykos yra viena gražiausių švenčių, kuri siejama su viso, kas gyva nubudimu ir sugrįžimu. Ši šventė ypatinga labai gilia tradicija marginti kiaušinius. Margučiai –  tai gamtos, augalijos, gyvūnijos atgijimo ir žmogaus dvasinio atgimimo simbolis. Nuo seniausių laikų yra žinomi įvairiausi būdai kaip juos marginti, o į šį procesą mielai įsitraukia ir vaikai, ir suaugusieji. Apmaudu matyti, kad kai kurie iš skubėjimo ir tingumo šiai tradicijai laiko neberanda ir perka margintus kiaušinius parduotuvėse.

Nuotrauka www.receptumedis.lt

Jog nepamirštume Šv. Velykų esmės, prisiminkime kartu, kaip galime dažyti ar kitaip dekoruoti margučius. Labiau tradiciniai būdai yra kiaušinių dažymas vašku ir natūraliais dažais, taip pat jų skutinėjimas, marginimas kempinėle, skutinėjimas, puošimas žolynais, gėlėmis, svogūnų lukštais. Mažiau tradiciniai būdai yra marginimas lipniomis juostelėmis, dekoravimas siūlais ir vilna, modelinu, kiaušinių dekupažavimas, marginimas nitrolaku ar nagu laku.

Nuotrauka www.krastonaujienos.lt

Taigi, marginimo ir dekoravimo būdų yra galybė, bet mes norėtume priminti apie mums artimiausią – su ugnimi susijusį būdą, t. y. kiaušinių marginimą vašku. Kai šiame procese dalyvauja ugnelė, jis tarsi įgauna dar daugiau prasmingumo, sakralumo, ragina susimąstyti ir susitelkti. Žvakė kiaušinių marginime vašku yra reikalinga vaškui (ne parafinui) kaitinti. Patogiausia būtų turėti specialią žvakidę-rinkinį, bet šeimininkės yra prisigalvojusios įvairių gudrybių, kaip tai paprasčiau padaryti.

Nuotrauka www.mususavaite.lt

Tam tiks ir paprastas išlenktas šaukštas po kuriuo degs „arbatinė“ žvakė, o kai kurios įsigudrina panaudoti ir kapinių žvakę. Vis dėlto, ne taip brangiai kainuojanti ir vėliau dar gali būti panaudojama – eteriniams aliejams kaitinti skirta lempa-žvakidė atrodo pats optimaliausias sprendimas mūsų akimis. Ornamentuojant vašku pravartu žinoti, kad labai svarbu yra ir kiaušinio, ir vaško temperatūra, pavyzdžiui, kai kiaušinis per šaltas, vaškas nuo lukšto atšoka, o jei vaškas yra per karštas, jis, braukiant įrankiu per lukštą, nutįsta.

Nuotrauka www.beatosvirtuve.lt

Nenusiminkite, jei iš karto nepavyksta dailiai nupiešti saulės, žiedų, žvaigždžių ar kitų simbolių. Dažymas vašku nėra tai, kas pavyksta iš pirmo karto. Be to, svarbiausia yra ne meninė pusė, o laikas, praleistas kartu su brangiais žmonėmis, taip pat susikaupimas ir savotiška meditacija.

Visa mūsų komanda Jums linki pačių nuoširdžiausių raštų, leiskite kalbėti savo širdims ir pamatysite, kaip jos papuoš margučius pasauliais, norais, viltimis, tokių, kokių patys norite ir kokių linkite kitiems.

Pažymėta kaip:
 
Apie autorių:

Rūta Jasutienė

„Krosnys ir krosnelės“ vadovė, savo gyvenimo būdą pavertusį į verslą, kuris apima prekybą krosnelėmis, židiniais, krosnimis ir kitais su ugnimi susijusiais aksesuarais.