Šiomis dienomis minime žiemos saulėgrįža – metų laikotarpį kuomet Saulė pasiekia minimalų aukštį zenite. Tai trumpiausios dienos ir ilgiausios nakties metuose laikotarpis, bet nuo šios akimirkos dienos jau pradeda ilgėti, todėl sakoma, kad saulė sugrįžta. Daugelyje kultūrų šis saulės sugrįžimas, reiškiantis  naujus virsmus ir naujo gyvenimo pradžią, yra pažymimas įvairiomis šventėmis bei apeigomis. Ne išimtis – mūsų tauta, kurioje žiemos saulėgrįža nuo seno buvo žinoma kaip Elnio devyniaragio šventė.

baltusalele.lt nuotr.

Etnologai teigia, kad pirmieji žmonės, įsikūrę Lietuvoje, atėjo paskui elnių bandas. Taigi, elnias ir jo įvaizdis – iš tolimų laikų atkeliavęs simbolis, kuris ilgą laiką buvo gyvas lietuvių liaudies dainose. Jose minima, kad elnias devyniaragis vasarą eina žemai, todėl trumpa naktis, o žiemą jis eina aukštai, todėl naktis – ilga. Baltų tautosakoje šis elnias – mėnulis, o devynios jo ragų šakos – devynios paros nuo priešpilnio iki pilnaties. Tikėta, kad elnias išbėga per žiemos saulėgrįžą ir sugrįžta per Kalėdas, nešdamas naujai gimusią saulę ant savo ragų.

Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Kūčių vakarienė – žiemos saulėgrįžos kulminacija. Elnias ant savo devynių ragų mums per žiemos saulėgrįžą atneša džiaugsmą, naują gyvenimą, o kartu pažymi ir naują laiko ciklą.  Visi papročiai ir apeigos atliekamos per šią šventę turi labai gilią prasmę – jie padeda žmogui susitelkti būsimiems darbams. Manyta, kad Kūčių naktį laikas ir erdvė praranda įprastus metmenis, todėl ji palanki burtams atlikti. Reikšmingą vaidmenį senovėje atlikdavo grūdai, jais namų šeimininkė apiberdavo namiškius, o šeimininkas pabarstydavo trobos kampuose ir prie židinio.

Juris Presņikovs nuotr.

Kiti šaltiniai liudija, kad anksčiau buvo gaji blukio (rąstigalio, trinkos, kaladės ar kelmo) tempimo ir deginimo šventė. Blukis būdavo velkamas taip vadinamų blukvilkių iš sodybos į sodybą ir esą taip surinkdavo blogį. Sakoma, kad tai būdavo smagi tradicija, lydima dainų ir šokių. Blukis galiausiai būdavo  sudeginamas ant laužo idant sudegtų senieji metai ir visos su jais susijusios blogybės. Taigi, jeigu ieškote naujų originalių būdų paminėti žiemos saulėgrįžą, pažymėkite ją blukio vilkimo ir sudeginimo ceremonija.

Pažymėta kaip:
 
Apie autorių:

Rūta Jasutienė

„Krosnys ir krosnelės“ vadovė, savo gyvenimo būdą pavertusį į verslą, kuris apima prekybą krosnelėmis, židiniais, krosnimis ir kitais su ugnimi susijusiais aksesuarais.