Artėjant didžiausiai pavasario šventei – Velykoms, pažvelkime, kaip ugnis yra atvaizduojama margučio raštuose. Juk margučiai yra ne tik pagrindinis velykinio stalo akcentas, bet ir pilnas prasmių Velykų simbolis. Kiaušinis visada buvo labai svarbus žmogaus gyvenime. Jis ir gelbėdavo žmogų nuo bado, ir buvo pavasario bei gyvybės simbolis nuo pačių seniausių laikų. Kada tiksliai atsirado paprotys marginti kiaušinius nėra žinoma, bet tai nutiko dar gerokai prieš krikščionybę ir buvo praktikuojamas ne tik mūsų protėvių, bet ir kitų pasaulio tautų.

Yra žinoma, kad pirmieji margučiai visada būdavo dažomi ugnies ir kraujo spalva, kuri simbolizuodavo auką. Kitas su ugnimi susijęs simbolis – saulė, kuri buvo perteikiama per 1) apskritimą, skritulį su spinduliais arba be jų, 2) svastiką, kuri yra besisukančios, dangumi keliaujančios saulės simbolis ir 3) šešiakampę žvaigždę, kuri taip pat yra saulės simbolis, nurodantis pasaulio sandarą. Ilgainiui atsirado daugiau raštų ir simbolių (paukščių pėdutės, gyvūnai, geometrinės figūros), kuriais senoliai perteikdavo savo archajišką pasaulio suvokimą.

Margučius galima marginti naudojant dviejų rūšių techniką: vašką ir skutinėjimą. Naudojami gali būti tiek natūralūs, tiek cheminiai dažai. Vis dėlto, visais laikais marginimas natūraliais augaliniais dažais, kuriuos dovanoja pati gamta – yra sveikiausias būdas. Šiltoms, ugnies spalvoms išgauti galima naudoti svogūnų lukštus, skroblo žievę ar jaunus beržo lapelius (gelsvai žaliai spalvai) arba ramunėles ar alksnio žirginius (geltonai spalvai). Tiesa, geltonai spalvai išgauti  reikia nemažai ramunėlių, beveik visos dėžutės, bet rezultatas to vertas.

Daugiau apie ugnies simboliką ir papročius švenčiant Velykas rasite mūsų ankstesniame straipsnyje „Ugnis Velykų tradicijose”.  Na, o į margučių dažymą, marginimą įtraukite ir draugus, ir šeimos narius, ir kaimynus. Anksčiau kiekvienas kaimas turėjo savo geriausią margučių margintoją, tad mes linkime tokia tapti. Linksmų, pavasariškai gyvybingų, vilties kupinų Velykų ir kūrybingo marginimo bei tvirtų margučių Jums linki visa „Ugnis gyvenimui” komanda.

Apie autorių:

Rūta Jasutienė

„Krosnys ir krosnelės“ vadovė, savo gyvenimo būdą pavertusį į verslą, kuris apima prekybą krosnelėmis, židiniais, krosnimis ir kitais su ugnimi susijusiais aksesuarais.