Ar žinojote, kad žmogus yra vienintelė būtybė žemėje, kuri naudojasi ugnimi? Šis ypatingas ryšys kuria daugybę įdomių sąlyčių ir prasmių. Viena vertus, ugnis yra vienas iš pirmapradžių elementų, apskritai nulėmusių žemės atsiradimą ir yra tai, kas įgalina mus gyventi. Kita vertus, ugnis yra galinga griaunanti jėga, tuomet, kai jos negalime valdyti. Ugnį mes valdome tuomet, kai naudojame ją žemės ūkyje, pramonėje, kitose srityse. Tuomet, kai ugnis kelia grėsmę ir gamtai, ir žmogui, dažniausiai ji turi savo pavadinimą –  gaisras.

 

Gaisras patalpoje skirstomas į pradinį, vietinį, trečiosios stadijos ir dūminį sprogimą. Pradinis gaisras prasideda užsidegus degioms medžiagoms ir, liepsnai plintant, paprastai trunka apie 4 minutes. Nepamirškite, kad nuo maždaug 5 minutės pavojingų dujų koncentracija patalpoje tampa pavojinga gyvybei. Neužgesintas pradinis gaisras pereina į vadinamą vietinį gaisrą, kuris trunka iki maždaug 9 minutės. Vietinio gaisro metu bendra temperatūra pakyla net 500–600 laipsnių, kol trečiojoje stadijoje perauga net iki 1000 laipsnių.

 

Prieš prasidedant dūminiam sprogimui ugnies plitimo greitis paprastai būna apie 10 metrų per minutę. Įsivaizduokite, kaip greitai plinta ši griaunanti stichija. Jeigu šioje stadijoje ugnies gaisrininkams nepavyksta sustabdyti, yra labai didelė tikimybė, kad į patalpą patekus papildomam orui įvyks sprogimas. Jo požymiai yra tamsūs juodos ar geltonos spalvos dūmai. Išvydę juos, įsitikinkite, kad esate saugiu atstumu nuo gaisro židinio.

 Mūsų rekomendacija būtų patiems bandyti gesinti tik tą gaisrą, kuris gali būti užgesinamas gesintuvu, vandeniu, užmetus audeklą, pavyzdžiui, degantį buities ir namų apyvokos daiktą. Tik turime įspėti, kad net ir pradinis gaisras yra pavojingas žmonėms dėl išskiriamų nuodingų dujų. Na, o vidutinio stiprumo gaisrus, tokius, kaip patalpos, patikėkite gaisrininkams. Jeigu dega jūsų butas praneškite Bendrajam pagalbos centrui tel. 112, negelbėkite savo turto, o išeikite iš buto, uždarykite duris (neužrakinkite) ir pasitikite atvykstančius ugniagesius.

Pažymėta kaip:
 
Apie autorių:

Rūta Jasutienė

„Krosnys ir krosnelės“ vadovė, savo gyvenimo būdą pavertusį į verslą, kuris apima prekybą krosnelėmis, židiniais, krosnimis ir kitais su ugnimi susijusiais aksesuarais.