Dažnai, pasiryžę įsigyti krosnelę ar židinį, galvoje turime solidaus dydžio pirkinį. Yra tiesos tame, jog jeigu perkame ilgaamžį daiktą, norisi iš jo „išspausti“ kuo daugiau. Didelės krosnelės iš tiesų yra galingesnės ir skleidžia daugiau šilumos, bet ne visuomet dydis yra pranašumas. Būtina įvertinti daugybę kitų kriterijų: jau esamus šilumos šaltinius namuose ir patalpoje, namo sandarumą, galimybę tiekti šviežią orą į patalpą ir pan. Keletą aspektų aptarime šiame straipsnyje.

 

Tikriausiai, jei perkate krosnelę ar židinį namams, apie išsikraustymą greitu laiku negalvojate. Vis dėlto, jeigu 5-10 metų planuose toks dalykas numatytas, nepamirškime labai ryškiai pastebimos tendencijos, kad žmonės perka ir statosi mažesnius namus. Tai vyksta dėl daugybės priežasčių: ekologinių, ekonominių, tradicijų pokyčių. Be to, laikai, kai šeimos gyvendavo viename name, jau praeityje, o pasirūpinti dideliu namu peržengus 60 metų, ne taip jau paprasta.

 

Antra, namų sandarumas gerėja. O tai reiškia, kad didelė krosnelė prikaitintų namus daugiau negu reikia. O „išleisti“ šilumos per langus nesinori. Ypač to nesinori, net ir trumpam, kai už lango žiema. Mūsuose yra susidariusi klaidinga nuomonė, kad į krosnelę ar židinį galima dėti ir mažiau malkų. Esą ji skleis mažiau šilumos ir „neperšildys“ namų. Iš tiesų, toks dalinis didelės krosnelės ar židinio kaitinimas yra labai neefektyvus ir teršiantis ne tik pačią krosnelę, bet ir aplinką.

 

Taigi, gamtos neteršiančius dūmus, švarų stiklą ir pakurą turėti galime tik tada, kai krosnelė ar židinys kūrenama visu pajėgumu. Todėl ir būtina, prieš priimant sprendimus dėl konkrečios krosnelės ar židinio dydžio ir galingumo, pasitarti su pardavėju, kuris visada pasiūlys atvykti į Jūsų namus, įvertins esamą kvadratūrą, patalpų sandarumą ir parinks optimaliausią sprendimą. Šiluma kaulų nelaužo, bet tik tuomet, kai šilta taip, jog jaučiame komfortą!

Pažymėta kaip:
 
Apie autorių:

Rūta Jasutienė

„Krosnys ir krosnelės“ vadovė, savo gyvenimo būdą pavertusį į verslą, kuris apima prekybą krosnelėmis, židiniais, krosnimis ir kitais su ugnimi susijusiais aksesuarais.