Dažniausiai namuose sugalvoję įrengti židinį visą dėmesį ir sutelkiame jam – į jo dizainą, medžiagas, žiūrime, kaip jis derės interjere. Tačiau neretai pamirštame apie kitą svarbų elementą, kuris užtikrina saugų mėgavimąsi ugnimi. Tai kaminas. Kam jis reikalingas? Ogi tam, kad „išvestų“ dūmus į lauką. Kur turi „stovėti“ kaminas, iš kokių medžiagų jis turi būti padarytas – geriausiai gali atsakyti specialistai. Savo straipsniuose ne kartą esame minėję, kiek žalos gali pridaryti netinkamai įrengtas ir neprižiūrėtas kaminas.

 

  Kaminų medžiagos

 Tarsi savaime suprantama, kad kaminas turi būti padarytas iš nedegių medžiagų. Tačiau ar žinojote, kad metaliniai kaminai naudojami tik renovacijoje, tuo tarpu židiniams ir krosnelėms tinkamesni keramikiniai arba vulkaninės kilmės uolienos kaminai? Arba, kad paprastai vienai gyvenamajai patalpai užtenka kamino su vienu dūmtraukiu, tačiau planuojant kūrenti dvi skirtingas kuro rūšis, reikės dviejų atskirų dūmtraukių. Štai, kiek visokių plonybių, tad racionaliausia, jei renkantis kaminą, pasitartumėte su žinovais.

 Kamino vieta

 Specialistų pagalbos prireiks ir renkantis kamino dydį, formą. Šioje vietoje galima būtų kreiptis į žmogų, kuris išmanytų ne tik techninius, saugumo reikalavimus, bet ir gebėtų projektuoti. Architektas taip pat parinks ir tinkamiausią kamino vietą name. Pageidautina, jos ji būtų įrengtas namo centre. Ne tik todėl, kad ugnis siejama su šeimos židiniu, bet ir todėl, kad tuomet nereikia priverstinio oro paskirstymo, šiltas oras cirkuliuoja savaime, o viskas veikia net ir dingus elektrai.

 

Apskritai, kiekvienas architektas turėtų degimo įrenginiui suprojektuoti oro padavimo kanalą. Tobuliausi židiniai ir krosnelės – suprojektuoti kaip uždara sistema. Tuomet oras degimo procesui paduodamas iš lauko, o šaltas kanalas visada išskiria kondensatą, todėl prieš montuojant grindis, po šiltinimo sluoksniu, reikia nepamiršti gerai izoliuoti kanalą ir tada įrenginys veiks be priekaištų.

Kamino stilius

 Kiek malonesnė, ne tokia techninė dalis – kamino apdailos medžiagų parinkimas. Čia jau daugiau paliekama laisvės fantazijai ir norams. Tiesa,  tai negalioja išorei, nes joje esanti kamino dalis tiesiog apdailinama tinku, plytomis ar skardinama. Tuo tarpu tai, kas matoma namų viduje turi ir gali būti įrengiama taip, jog interjeras būtų harmoningas, darnus, o kaminas su židiniu neatrodytų kaip svetimkūniai. Nepamirškime, kad židinys skirtas ne tik šildymui, jis puošia namus ir kuria jų jaukumą. Židinys ir šeimos, draugų susibūrimo vieta, todėl svarbu, jog ji būtų jums maloni, teiktų pasitenkinimą.

Pažymėta kaip:
 
Apie autorių:

Algirdas Stonys

Klaipėdoje gerai žinomas ir gerbiamas architektas, turintis didelę profesinę patirtį projektuojant namus, interjerus ir židinius, konsultuoja klientus jaukiame UAB "Krosnys ir Krosnelės" salone senamiestyje.