Žiemos Lietuvoje ilgos ir žvarbios, šaltukas pasibeldžia anksčiau nei gruodžio  1 d., o pavasaris ateina vėliau nei kovo 1 d. Ką daryti, kad šis sezonas skambėtų ne taip gąsdinančiai, kad jis asocijuotųsi su šiluma, bet ne išlaidomis ar kitais rūpesčiais? Pirmas žingsnis – leisti šiluma Jūsų namuose pasirūpinti krosniai, krosnelei ar židiniui. Tai ne tik pigesnis ir ekologiškesnis būdas šildyti namus, bet ir galimybė „įjungti“ ir „išjungti“ šildymą tada, kada norisi. Antrasis žingsnis – pasirūpinti malkų atsargomis, jog jų pakaktų visai žiemai ir dar liktų atsargai.

 

Taigi, kaip tinkamai sukrauti malkas taip, jog malkos džiūtų ir būtų sausos, kai ateis metas jas įmesti į pakurą? Sakoma, kad tai mokslas ir menas tuo pačiu sukrauti malkų rietuvę taip, kad ji atrodytų tvarkingai, gražiai ir būtų tinkamos sąlygos malkoms vėdintis. Kai kas sako, kad tam reikia ir tam tikrų vidinių savybių ir galių, kad tai pavyktų, bet mes neabejojame, kad Jūs tokių turite, jeigu tikite, kad medis yra daug daugiau nei tik kamienas, šakos ir lapai.

 

Visur ir visada svarbiausia yra pagrindas, nuo jo ir reikėtų pradėti. Pirmiausia, ką reikėtų žinoti, kad negalima dėti malkų tiesiai ant žemės ar kito paviršiaus, nes jos ims drėkti ir galiausiai pūti. Pagrindą malkų rietuvei, nesvarbu, kokios formos ji bebūtų, formuoti galite iš storesnių rąstų, lentų ar net plytų. Pagrindas atlieka labai svarbią funkciją, nes jis neleidžia drėgmei nuo žemės skverbtis į malkas bei garantuoja pakankamą ventiliaciją. Ventiliacija apsaugo malkas nuo pelėsio ir grybelio, užtikrina, jog malkos džiūva.

 

Formų, kaip sukrauti malkas yra įvairių, bet pačios populiariausios yra arba kūgis, arba paprasčiausias malkų dėjimas eilėmis. Malkos džius geriau, jei tarp jų bus palikti tarpai, todėl nekraukite jų labai glaustai. Gera stabili rietuvė turi būti netvarkingai taisyklinga. Jeigu norite sudėti kūgį, dėkite malkas ratu vieną ant kitos, ratą po rato, kol pasieksite norimą aukštį. Tiesa, visiškai lygiai krauti kūgio irgi nereikėtų, nes dažniausiai viena kūgio pusė gauna daugiau saulės nei kita ir malkoms pradėjus trauktis, pietinė dalis nugrius.

 

Rizika malkoms nugriūti yra net jeigu malkos sudėtos eilėmis, todėl yra rekomenduoja iš šonų malkas dėti kiek kitokiu principu: dvi ar tris malkas dėkite vertikaliai, tada kitą eilę horizontaliai, tuomet vėl vertikaliai ir vėl horizontaliai. Taip pat pravartu žinoti, kad malkos džiūva pirmiausiai nuo galų, todėl jos turėtų būti dedamos taip, kad būtų palikti tarpai tarp galų. Jeigu pagrindą padėjote, malkas sukrovėte, lieka pasirūpinti apsauga nuo lietaus ir sniego. Naudokite tam stogelį arba bet kokią medžiagą, kuri nepraleidžia vandens. Atminkite, uždenkite tik viršų, kitaip malkos „nekvėpuos“.

Pažymėta kaip:
 
Apie autorių:

Rūta Jasutienė

„Krosnys ir krosnelės“ vadovė, savo gyvenimo būdą pavertusį į verslą, kuris apima prekybą krosnelėmis, židiniais, krosnimis ir kitais su ugnimi susijusiais aksesuarais.