Atviras židinys – tai nuo neatmenamų laikų išlikusi tradicija. Paties židinio grožis, natūraliai deganti liepsna, spragsėjimas ir degančių malkų kvapas yra tai, kas vilioja įsirengti šio tipo židinius. Vis dėlto ne mažiau žavūs yra uždari židiniai arba krosnelės, kuriose liepsna dega už skaidrios stiklo keramikos. Kurį atviro ar uždaro tipo židinį (ar krosnelę) pasirinkti, į ką reikia atsižvelgti, kokie yra skirtumai, privalumai ir minusai?

 

Šilumos efektyvumas. Tikriausiai vienas didžiausių skirtumų yra šilumos efektyvumas. Atvirų židinių efektyvumas siekia tik apie 10-20 % (šiluma iškeliauja per kaminą), jiems sunaudojama daugiau kuro. Tuo tarpu uždaro židinio arba krosnelės šilumos efektyvumas siekia apie 70-90 %.

Saugumas. Atviro tipo židinių jokiu būdu negalima palikti be priežiūros. Spragsinčios žiežirbos kelia gaisro pavojų ir tinkleliai ar grotelės ne visiškai nuo jų apsaugo. Taip pat turint atviro tipo židinį yra daug didesnė rizika apsinuodyti smalkėmis.

 

Trauka. Atviram židiniui būtina užtikrinti puikias traukos sąlygas, o tai ne visuomet paprasta padaryti. Šiuo aspektu, daug lengviau įrengti uždarą židinį ar krosnelę.

Erdvės. Atviro tipo židinius vertėtų rinktis tuomet, jei turi erdvias patalpas ir jeigu Jūsų interjerui būdingas klasikinis, kaimiškas stilius. Įrengus atvirą židinį mažame kambaryje yra didelė tikimybė, kad bus tiesiog per karšta. Ir atvirkščiai, uždaro tipo židiniai ir krosnelės su ketaus ar plieno ugniakurais, tinka ir vidutinio dydžio patalpoms.

 

Apibendrinant galima sakyti, kad jeigu Jums reikia židinio ar krosnelės kaip šilumos šaltinio ir norite, kad šiluma liktų patalpose, tuomet geriausia rinktis uždaro tipo gaminius. Jeigu dėl grožio – tuomet tiktų ir uždaro tipo židinys su sąlyga, kad galite užtikrinti maksimalų saugumą. Prisiminkite, kad židinys ar krosnelė su uždaro tipo ugniakurais turi stiklines dureles, kurias bet kada galima atidaryti.

Mūsų nuomone, atviri židiniai namuose yra istorija, jie dažniausi randami (ir restauruojami) tik senuose dvaruose, pilyse. Šių laikų rekuperacinės statybos namuose atviro židinio net nebūtų galima įsirengti dėl rekuperacijos (vėdinimo) specifikos (daugiau apie rekuperaciją parašysime būsimuosiuose straipsniuose). Taigi, atvirus židinius galima įrengti arba kaimo turizmo sodyboje, priešpirtyje, kur susidaro natūralūs oro pritekėjimai iš kitur ir užtikrinama natūrali kamino trauka, arba  lauko terasoje.

 
Apie autorių:

Rūta Jasutienė

„Krosnys ir krosnelės“ vadovė, savo gyvenimo būdą pavertusį į verslą, kuris apima prekybą krosnelėmis, židiniais, krosnimis ir kitais su ugnimi susijusiais aksesuarais.