Žiema – vienas gražiausių metų laikų, ypač, kai spaudžiantis šaltukas švelnus, o už lango – sniegas.  Net mes, suaugusieji, pamatę pirmąsias pusnis,  virstame vaikais – kas imame lipdyti sniego senį, kas traukiame slides. O koks malonumas mėtytis gniūžtėmis ar atsigulus ant žemės daryti sniego angelus! Tačiau, kaip ir kiekvienas sezonas, taip ir šis, turi savo grėsmių, kurių reikia saugotis. Didžiausia iš jų – įvairios peršalimo ligos ir jas sukeliantys virusai, kuriems žiemos oras – labai palankios sąlygos plisti.

Kita vertus, nevertėtų dėl šių negalavimų kaltinti tik žvarbaus oro. Labiau nei jis mūsų peršalimus gali lemti susilpnėjusi imuninė sistema, tad reikėtų nuolatos rūpintis jos stiprinimu. Organizmo gebėjimą kovoti su virusais (kurių yra daugiau nei 130 rūšių!) didina nuoseklus grūdinimasis, tinkama mityba, reguliari mankšta ir sportas. Taip pat svarbu grynas oras, dienos režimas, kuriame būtų laiko ne tik darbui, bet ir maloniems dalykams, poilsiui.

Galime tvirtai teigti, kad norint įgyti atsparumą žiemos ir visoms kitoms ligoms, reikia nuolatos rūpintis ne tik fizine, bet ir psichine sveikata. Bet kuris gydytojas paliudys, kad geriausias vitaminas – gera nuotaika, juokas, o didžiausias kenkėjas imunitetui – ilgalaikis stresas darbe, šeimoje. Būtent jis sutrikdo imuninės sistemos pusiausvyrą, silpnina ją  ir gali būti ne tik peršalimo, bet ir dar rimtesnių sveikatos problemų priežastimi.

Viename savo straipsnių užsiminėme, kad židinys ar krosnelė namuose gali būti puikus ginklas prieš niūrias nuotaikas.  Tarytum ugnis apvalytų mus sudegindama savo liepsnose visa, kas mus slegia ir neramina. Ji – ir ramybės šaltinis, padedantis įveikti streso sukeltas būsenas. Kartu krosnelė ir židinys – tai šilumos garantas. Nėra nieko svarbiau, kaip grįžti iš šalto oro į šiltus, sausus namus, o jei sušlapote kojas – įsisupus į šiltą pledą su puodeliu arbatos ir medumi pasėdėti prie krosnelės ar židinio.

Šildymasis krosnele ar židiniu patrauklesnis ir tuo, kad jų šiluma pasiskirsto tolygiai ir laikosi ilgiau. Žinoma, daug kas priklauso nuo namo varžos, jeigu namas šaltas, be šiluminės izoliacijos, tai oras atšąla greičiau. Beje,  reikėtų žinoti, jeigu turima sistema yra konvekcinė, ugnis  patalpas sušildys palaipsniui, o jeigu akumuliacinė arba spindulinė – inertiškiau, bet laikysis ilgiau dėl akumuliuojančios sistemos (pavyzdžiui, krosnys su muilo akmeniu, ketaus krosnelės su akmeniu, akumuliuojanti keraminė apdaila). Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į krosnelės arba židinio galingumą, kurie nurodomi gamintojo techniniame pase, pvz. 6 kw reiškia, kad produktas tinkamas šildyti  60 kv./m patalpai, vadinasi, jei turite didesnes erdves, reikėtų didesnio krosnelės ir židinio galingumo, jog nebūtų šalta.

„Ugnis gyvenimui“ komanda linki nesirgti!

Apie autorių:

Ugnisgyvenimui.lt