Moterys žino – žiemai įpusėjus parduotuvėse prasideda didieji išpardavimai. Reta kuri nepasinaudojame nuolaidomis ir nenusiperkame nors mažytės smulkmenėlės, šalikėlio ar kokio kito aksesuaro. Visai nebūtina kiekvieną sezoną atnaujinti viso garderobo, pakanka kelių nedidelių, madingų detalių ir sena atrodo kaip nauja. Tą patį galėtumėme taikyti ne tik drabužių spintai, bet ir visiems namams. Juk nekeičiame baldų kasmet vien tam, kad atnaujintumėme. Kartais pakanka kelių pagalvėlių, pledo ar vazos ir jau keičiasi bendra namų nuotaika.

Jei kalbėtumėme apie židinį ir krosnelę – jie patys savaime yra ryškiausias namų papuošalas, tačiau ir juos kartas nuo karto norisi atgaivinti, „atšviežinti“. Tam kuo puikiausiai tinka židinio ir krosnelės aksesuarai. Svarbiausias argumentas kiekvienam, kuris sakys, kad aksesuarai – tai pinigų švaistymas, tas, jog šie, skirti židiniui ir krosnelei, yra ne tik patrauklūs, puošia interjerą, bet yra ir naudingi. Vieni jų skirti įkurti ugniai, kiti – prižiūrėti, treti – ugniakurui parengti. Žinoma, yra ir tokių, kurie skirti tik puošybai, naudojami kaip dekoracijos (dabartiniai židiniai ir krosnelės turi išmanias sistemas, todėl daugumos aksesuarų tiesiog nebereikia). Kita vertus, net ir tokiu atveju, jie kuria namų jaukumą, suteikia šios namų erdvės išbaigtumo įspūdį.

Taigi, kokie būna aksesuarai? Pirmiausia norisi paminėti dumples, kurios skirtos įpūsti ugniai židinio arba krosnelės pakuroje. Įvairių formų stilingos dumplės, pavyzdžiui, iš medžio su žalvario ir odos detalėmis, visada papuoš Jūsų interjerą. Norisi pabrėžti, kad prieš perkant bet kurį aksesuarą, reikėtų, jog įvertintumėte ir paties židinio ar krosnelės stilių. Tikėtina, kad prie modernaus židinio ar krosnelės labiau derės šiuolaikiškų medžiagų, lengvesnių formų detalės, o prie tradicinio, klasikinio – masyvesni, raižyti elementai.

Labai praktiškas aksesuaras, bet neabejotinai naudingas – apsauginės grindų plokštės.  Įvairių formų ir dydžių dažniausiai juodos ir pilkos plokštės gali būti pagamintos iš plieno arba grūdinto stiklo. Nuo kibirkščių baldus, grindis ir kitus namų daiktus taip pat saugo širmos. Jos, būdamos skirtingų stilių – tampa ir neatskiriamu interjero puošybos elementu.

Dar vienas židinio ir krosnelės aksesuaras, kuris irgi džiugina pasirinkimo įvairove – tai priemonės kurui laikyti: malkinės, krepšiai, kibirėliai, puodai, dėklai, lentynos. Priklausomai nuo kuro rūšies, įvairuoja ir minėti aksesuarai – kibirėliai labiau tiks medžio granulėms ar angliai, o lentynos – malkoms.  Nuo to priklauso ir tai, ar aksesuaras bus kabinamas, ar ant ratukų, o gal įrengtas stacionariai. Taigi, perkant šį aksesuarą namams, reikėtų mintyse turėti ne tik krosnelės ar židinio dizainą, bet ir gerai apgalvoti, ar jį vėliau bus galima naudoti pagal paskirtį.

Mažiausi akcentai – pastatomi arba pakabinami židinio įrankių komplektai – taip pat skirti ne tik  grožiui. Štai žarsteklis ir žnyplės yra skirtos kurui paskirstyti, pamaišyti, o dažniausiai į rinkinį kartu įeinantys semtuvėlis ir šepetėlis reikalingi židiniui valyti.  Kadangi kalbame apie ugnį, medžiaga iš kurių gaminami šie įrankiai – kaltas arba lietas metalas (gali būti nerūdijantis plienas, varis, žalvaris).  Ir svarbiausia, jog visi šie aksesuarai būtų tokio ilgio rankenomis, jog viršytų ugniakuro gylį.

Prižiūrėkite ugnį stilingai ir saugiai!

Pažymėta kaip:
 
Apie autorių:

Rūta Jasutienė

„Krosnys ir krosnelės“ vadovė, savo gyvenimo būdą pavertusį į verslą, kuris apima prekybą krosnelėmis, židiniais, krosnimis ir kitais su ugnimi susijusiais aksesuarais.